გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
ტექსტზე მუშაობა
სწავლების საფეხური
4 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
22 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
მოსწავლე შეძლებს მოცემულ ტექსტზე დაყრდნობით შეასრულოს დავალებები.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
უცხ.დ.IV.5მოსწავლეს შეუძლია ილუსტრირებული ტექსტების გაგება და მათში ინფორმაციის მოძიება.
·         ტექსტში მოცემულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით ასრულებს კონკრეტულ ქმედებას (მაგ. ავსებს ცხრილს/სქემას, ასრულებს ნახატს, პოულობსშესაბამის ილუსტრაციას და სხვა).

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიაზროს ტექსტი, ფლობს საჭირო ლექსიკურ ერთეულებს.
შეფასების საგანი და პროცედურები
ინდივიდუალური მუშაობა, წყვილებში და ჯგუფური მუშაობა. შეფასების რუბრიკა.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
წიგნი, სამუშაო რვეული,  კალამი,დაფა,ცარცი, ბარათები
გაკვეთილის მსვლელობა
1 აქტივობა: წინარე ცოდნის გააქტიურება- მოსწავლე შეძლებს წაკითხული ტექსტის გახსენებას კითხვა პასუხით. (10 წთ)
2 აქტივობა: ჯგუფური მუშაობა -  მოსწავლეებს ურიგდებათ ჯგუფებში ბარათები, რომელზეც მოცემულია სიტყვების განმარტებები და ილუსტრაციები და უკავშირებენ სიტყვებს. (15 წთ.)
3 აქტივობა: წყვილებში მუშაობა -მოსწავლეებს  წყვილებში ეძლევათ ტექსტიდან ამონარიდი წინადადებები, სადაც გამოტოვებულია სიტყვები. მოსწავლეები წინადადებებში სვავენ გამოტოვებულ სიტყვებს და შემდეგ ადარებენ მათ ტექსტთან. (10 წთ)
4 აქტივობა: ინდივიდუალური მუშაობა- (5წთ) მასწავლებელი დაფაზე წერს ,, 3 რამ რაც ვიცოდი’’ , ,,2 რამ რაც გავიგე’’ და ,,1 რამ რაც გაუგებარია’’.მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს.ამ აქტივობით შეფასდება,
  • გაიგეს თუ არა მოსწავლეებმა წაკითხული ტექსტის შინაარსი;
  • რამდენად გააზრებულად შეუძლიათ მოსწავლეებს ტექსტის წაკითხვა;
  • შეუძლიათ თუ არა მოსწავლეებს შესაბამისისიტყვების პოვნა და ჩასმა წინადადებებში

5 აქტივობა: ინსტრუქციის მიცემა საშინაო დავალებაზე- 5 წუთი
მოსწავლეებმა შეასრულონ დამუშავებულ ლექსიკაზე დავალებები სამუშაო რვეულში.




















ბელა ბიტარიშვილი - გაკვეთილის გეგმა

Lesson; Goldilocks and the three bears
  Aims:
Main aim:
  • By the end of the lessons students will be able to retell the story “Goldilocks and the three bears”
Subsidiary aim:
• By the end of the lesson students will have spoken about the story using the new vocabulary
  Materials: internet access, projector, laptop, worksheets

stage aims:
Procedure
Materials
Interaction
Timing
Lead - in

T gives the vocabulary so that the students will be able to understand the story




T- st

5 min









Activity 1






Watching video




Whole class

5 min
 Activity 2

Students put the sentences in order and write the numbers
Hand out
Group work
5






Listening the song
Students listen to the song for the first time
Whole class
5
While listening
Students listen to the song for the second time, while listening they fill  missed word in the sentences
handout 2
Whole class
10
Post listening
T prints out the answers and they check their work


5
Post/product
Retell the story by using pictures

st
10













































































































No comments:

Post a Comment